kliknij aby powiekszyc kliknij aby powiekszyc
 
 

 Strona Główna           
 Skład Osobowy          
 Historia                      
 Działalność Naukowa
 Dydaktyka                 
 Sprawy Studenckie  
 Linki                           
 Do Pobrania               
 Fakultety                   

Zakres działalności badawczej
..::Zakres działalności naukowej::..

Problematyka naukowo badawcza realizowana w naszym zakładzie koncentruje się na następujących zagadnieniach:
  • Badania nad formacjami mezozoicznymi oraz kenozoicznymi Karpat i Wyżyny Małopolskiej, nad występującymi w nich skamieniałościami, nad ich wiekiem i stratygrafią w nawiązaniu do formacji geologicznych różnych regionów świata.
  • Badania nad mikroskamieniałościami, jako wskaźnikami wieku i warunków tworzenia się kopalnych osadów.
  • Badania nad zmianami i ewolucją środowiska naturalnego w czwartorzędzie, w prehistorii i okresie historycznym, aż po współczesność.
  • Badania dendrochronologiczne umożliwiające ocenę wieku utworów czwartorzędowych z dokładnością do roku.
  • Zastosowanie analizy malakologicznej do badań nad wiekiem i warunkami tworzenia się osadów czwartorzędowych i współczesnych oraz nad wpływem działalności człowieka na środowisko naturalne.
  • Opracowywanie wniosków o ochronę stanowisk geologicznych, projektowanie ścieżek dydaktycznych oraz waloryzacja parków krajobrazowych, rezerwatów i pomników przyrody.
  • Geologiczne warunki występowania, geneza oraz perspektywy wykorzystywania i ochrony wód mineralnych w Karpatach i zapadlisku przedkarpackim.
  • Badania prowadzone są w oparciu o granty przyznawane przez Komitet Badań Naukowych (6 grantów kierowanych przez pracowników zakładu oraz uczestnictwo w 5-ciu innych grantach) oraz o finansowanie w ramach badań statutowych, badań własnych i zleceń. Wyniki prac są publikowane w wydawnictwach krajowych i zagranicznych, a ilość publikacji w latach 1995 - 1998 wynosiła 150. Współpraca z zagranicą polega na czynnym udziale pracowników w międzynarodowych programach badawczych, kongresach i konferencjach, w takich krajach jak: Argentyna, Austria, Białoruś, Francja, Hiszpania, Jordania, Kanada, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Ukraina, Węgry, Włochy.
W skład Zakładu wchodzą dwie pracownie o wyraźnie wyodrębnionych zakresach tematyki badawczej. Są to:

    Pracownia Stratygrafii - Badania prowadzone w tej pracowni obejmują szerokie spektrum zagadnień stratygraficzno-paleoekologicznych w obrębie utworów mezozoiczno-kenozoicznych Polski południowej. Głównym obszarem badań są zarówno Karpaty wewnętrzne (pieniński pas skałkowy i Tatry) i zewnętrzne (Karpaty fliszowe) jak i zapadlisko przedkarpackie. Rekonstrukcje ewolucji geologicznej basenów sedymentacyjnych tych regionów oparte są na stratygraficznej analizie mikrofauny (zwłaszcza otwornic i radiolarii) i makrofauny (ramienionogi, małże, amonity), oraz interpretacji ich paleoekologicznych uwarunkowań w nawiązaniu do paleogeografii basenów karpackich i perykarpackich.

    W obszarach platformowych Polski południowej prowadzone są również badania stratygraficzne jury monokliny śląsko-krakowskiej, kredy opolskiej i podłoża mezozoicznego złoża węgli brunatnych w Bełchatowie.

    W ramach współpracy międzynarodowej realizowane są projekty badawcze na obszarze Słowacji i Ukrainy (pieniński pas skałkowy - stratygrafia utworów jury i kredy), Rosji (Ural - budowle organiczne dolnego karbonu), Francji, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii i Austrii (trzeciorzędowe budowle ostrygowe Europy).

    Pracownicy niniejszej jednostki są członkami międzynarodowych organizacji naukowych (IAS - International Assocciation of Sedimentologists, EPA - European Paleontological Assocciation, PA - Palaeontological Assocciation) jak i współrealizatorami europejskich projektów naukowych (EUROPROBE - PANCARDI: PANonianCARpathianDInaridian Baisns, projekty IGCP: International Geological Correlation Programe).

    Pracownia Ekologii - grupuje zagadnienia dotyczące stratygrafii, geochronologii i zmian środowiska w okresie czwartorzędowym po współczesność, w oparciu o dwie podstawowe metody: analizę dendrochronologiczną i analizę malakologiczną, a tematykę tą uzupełniają studia nad wodami mineralnymi oraz działalność w zakresie ochrony przyrody.

    Badania dendrochronologiczne koncentrują się na konstrukcji standardów dla subfosylnego drewna dębu z okresu holocenu oraz wzorców dla gatunków iglastych z ostatnich tysiącleci. Są one wykorzystywane w interdyscyplinarnych badaniach dotyczących datowań aluwiów, obiektów archeologicznych oraz zabytków sztuki i architektury. Metoda dendrochronologiczna jest również z powodzeniem stosowana do oceny stanu degradacji środowiska w obszarach zagrożonych oraz przy identyfikacji okresów aktywizacji osuwisk w ostatnich stuleciach w Karpatach.

    Analiza malakologiczna jest prowadzona w oparciu o szczątki mięczaków zawarte w utworach czwartorzędowych. Badania te koncentrują się głównie na analizie cech środowiska naturalnego, a także ich zmian w czasie sedymentacji osadów. Wyniki analizy malakologicznej umożliwiają precyzyjne odtworzenie warunków panujących w sąsiedztwie miejsc akumulacji osadów. Dane te są bardzo trudne do uzyskania przy użyciu innych metod. Metoda malakologiczna jest także z powodzeniem stosowana do oceny wpływu działalności człowieka i związanych z nim zmian środowiska naturalnego.

Pracownicy ww. jednostki są członkami międzynarodowych organizacji naukowych:
International Tree-Ring Society
Assotiantion of European Quaternary Malaclogists
Deutsche Malacozoologische Geselschaft,
Societe Fracaise de Malacologie.

Jednostka współpracuje z placówkami zagranicznymi i krajowymi:
European Science Foundation,
Naturhistorisches Museum Sernwarte Kremsmünster,
Universtät Köln - Labor für Dendrochrnologie,
Archeologicky ustav SAV - Nitra,
Katedra Geologii Uniwersytetu Lwowskiego,
Instytut Geologii i Geochemii Białoruskiej Akademii Nauk,
Slovenska Akademija Znanosti i Umetnosti,
Instytut Badań Czwartorzędu UAM w Poznaniu,
Instytut Nauk o Ziemi UMCS,
Instytut Archeologii i Etnologii PAN,
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN,
Instytut Archeologii UJ, Instytut Ochrony Przyrody PAN.

Copyright by ZSG. Wszelkie prawa zastrzeżone Krakow 2003. Strona zoptymalizowana do rozdzielczości 1024x768
Ostatnia Aktualizacja: 24, 10, 2005  Strone zaprojektował i wykonał: Jarosław Wałasztyn